Kasım Takvimi

Pazartesi

Salı

Çarşamba

Perşembe

Cuma

Cumartesi

Pazar

Aralık Takvimi

Pazartesi

Salı

Çarşamba

Perşembe

Cuma

Cumartesi

Pazar

Toplumsal Cinsiyet ve Fotoğraf

5 hafta, 12 saat

21 Kasım Salı

350 TL (+KDV)
Öğrenciler için: 280 TL (+KDV)

Online Kayıt

Toplumsal Cinsiyet ve Fotoğraf

21 KASIM SALI
Atölye Gün ve saatler : Salı / 19.00 - 21.30
Atölye Bedeli : 350 TL + KDV
Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Kulübü üyelerine 300 TL + KDV


Bu atölyede amaç katılımcılarla birlikte toplumsal cinsiyet rolleri ve sanat ilişkisini sorgulamak, örnek portfolyolar üzerinden toplumsal cinsiyet, feminist sanat anlayışı, sanat ve toplumsal cinsiyet ilişkisi üzerine yoğunlaşmaktır. Kavramsal ve teorik bilgiler verilerek okunacak makaleler üzerinden katılımcılar ile tartışma ortamı yaratılacaktır. Görme biçimlerinin toplumsal cinsiyet bakış açısıyla sorgulanması teşvik edilecektir. Örnek kadın ve ikili cinsiyet kalıplarını sorgulayan sanatçıların portfolyoları incelenecek ve örnek fotoğraflar üzerinden fotoğraf okumaları gerçekleştirilecektir. Yöntem olarak tartışmaya dayalı interaktif öğrenme biçimi izlenecektir. Bununla birlikte katılımcıların atölye sonunda self portreler üzerinden üretimleri teşvik edilecektir. 

Atölye İçeriği 
1.Hafta 
Dersin içeriği ile ilgili bilgi paylaşımı 
Toplumsal Cinsiyete Giriş; Toplumsal Cinsiyet nedir? Temel kavramların paylaşılması ve sanat tarihinde kadın imgesi üzerinden tartışma. 
Sanat ve Toplumsal Cinsiyet İlişkisi 
Sanat Tarihi'nde Kadın Temsilleri, Örnekler ve Arketipler 

2.Hafta 
Feminist Sanata Giriş 
Sanat Tarihinin Feminist Eleştirisi 
Medyada Kadın Temsilleri ;  Şiddet nasıl temsil ediliyor ve kadına yönelik şiddet haberlerinde fotoğraf kullanımı 

3.Hafta 
Feminist Sanata Farklı Yaklaşımlar; Kadın Fotoğrafçılar ve Otoportreler 
Feminist Avangard'a Giriş  ve Örnek Portfolyoların incelenmesi ; Francesca Woodman ve Cindy Sherman

4.Hafta 
Kadın Sanat Kolektifleri, Feminist Protestolar ve Aktivizm 
Gerilla Kızlar, Sanatta feminist Hareket, 60'lar ve 70'lerden örnekler. 
Türkiyeli sanatçılar ve örnek portfolyolar : Nil Yalter, Nilbar Güreş ve CANAN

5.Hafta 
Self Portre fotoğraf sunumları 

 

Şehlem Kaçar
Şehlem Kaçar

Lisans yıllarında toplumsal cinsiyet, fotoğraf ve eleştirel medya okumaları ile ilgilendi. Yüksek lisansında kadın bedeni ve Michel Foucault'nun beden üzerine teorileri üzerine çalışmalar yaptı. 2008 yılında master derecesini aldı. 2005 yılından beri çeşitli karma sergilerde yer aldı,  "One Day: After Work" adlı projesi ile Danimarka Hükümeti Kültürel bursu kazandı. FREIA (Aalborg University Feminist Research Centre) ve EDGE (Centre for Equality, Diversity, Gender in Aalborg University) destekleriyle ilk kişisel sergisini Danimarka Kadın Müzesi'nde açtı. Şehlem, 2016 yılında Helsinki Universitesi`nde ziyaretci arastirmaci olarak bulunmuş ve halen İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Bilimleri bölümünde fotoğraf ve toplumsal cinsiyet üzerine doktora çalışmasını sürdürmektedir.

 

Sonraki Adımlar

  • Fotoğrafçılıkta İleri Adımlar başlığı altında topladığımız atölyelerden dilediklerinize katıldıktan sonra sizlerle Fotoğraf İşleme Atölyeleri’nde ve Uzun Süreli Programlar’da da buluşmak isteriz.
  • Fotoğraf İşleme Atölyeleri, sayısal fotoğraf üretenlerin veya analog üretimde bulunup fotoğraflarını daha sonra sayısal ortama aktarmak isteyen fotoğrafçıların, hatta grafik alanında çalışanların bilmeleri gereken photoshop yazılımını kullanmayı üç kurda (Başlangıç, İleri ve Ustalık düzeylerinde) öğrenmelerini hedefliyor.
  • Fotoğrafçılığınız geliştikçe belgesel fotoğraf alanına ilgi duyduğunuzu düşünmeye başlarsanız sizi, Türkiye’de başka bir benzeri olmayan ve 12 ay süreli Belgesel Fotoğraf Programı’na, hemen sonrasında Belgesel Fotoğrafta Ustalık Düzeyi Programı’na ve fotoğraf editörlüğü konusunda kendinizi geliştirmek isterseniz Türkiye’de sadece Galata Fotoğrafhanesi’nde yürütülen Editörlük Programı’na bekliyoruz.
  • Unutmayın: Galata Fotoğrafhanesi’nde en az bir atölyeye katıldığınızda Belgesel Fotoğraf Programı hariç diğer tüm atölyelerden % 20 indirimle yararlanabiliyorsunuz.