Mart Takvimi

Pazartesi

Salı

Çarşamba

Perşembe

Cuma

Cumartesi

Pazar

Nisan Takvimi

Pazartesi

Salı

Çarşamba

Perşembe

Cuma

Cumartesi

Pazar

Yakup Tekintangaç ile

Kısa Film Senaryo ve Proje Geliştirme Atölyesi

10 hafta, 50 saat

4 Nisan Çarşamba

750 TL (+KDV)

Online Kayıt

Kısa Film Senaryo ve Proje Geliştirme Atölyesi

4 NİSAN ÇARŞAMBA
Gün ve Saatler: Çarşamba-Perşembe / 19.30 – 22.00
Süre: 10 Hafta / 50 Saat
Fiyat: 750 TL (+kdv)
Katılım 15 kişi ile sınırlıdır. 


"Uzun Lafın KISA'sı" 
Kısa Film Senaryo ve Proje Geliştirme Atölyesi, bir film fikri olup da bunu öykü ve senaryoya dönüştürmede teknik desteğe ihtiyaç duyanlar, tek başına yazma konusunda disipline olamayanlar, projesinde tıkanıp ilerlemekte zorluk çekenler için senaryo üzerine bir grup çalışması sunuyor. Bir projenin tüm yazım aşamalarında katılımcıların aktif olduğu, kolektif zihin egzersizinin öne çıktığı uygulama ağırlıklı bir çalışma olacak.​Profesyonel ve amatör tüm sinema tutkunlarına açık olan atölye Kasım ayında başlayacak  ve 10 Hafta sürecektir.

ATÖLYE İÇERİĞİ

1. Hafta: KISA FİLMİN NEDİR/ FİLM FİKRİ (LOGLİNE-THREE LİNES) - Bir sinema formu olarak kısa filmin tanımı, tarihçesi ve ilk kısa film örnekleri. -Genel olarak film fikri nedir? -Kutup Yıldızı/Önerme -Dramatik Kısa Film Formatı hakkında bilgi UYGULAMA: "......" kısa filminin izlenip analizinin yapılması
(ÖDEV; Ertesi gün için bir kısa film fikri yazma)
2. Hafta: SENARYONUN TEMEL ÖĞELERİ: SİNOPSİS - Kısa film fikirlerinin okunması, tartışma ve redaksiyon -Sinopsis nedir, sinopsis örnekleri -Sinopsisi oluşturan öğeler -Tema, Çatışma, Olay Örgüsü UYGULAMA: İzletilen bir filmin sinopsisinin yazılması.
(ÖDEV: Kısa film fikrinin sinopsise dönüştürülmesi)
3. Hafta: KARAKTER/EYLEM KARAKTERDİR! --Logline ve sinopsislerin okunması ve redaksiyon -Bir karakter yaratmak -Karakterin özellikleri -Çatışma ve iç çatışma -Diyalog çalışması UYGULAMA: İzletilen bir filmin karakter analizi yapılacak.
(ÖDEV: Bir karakter yarat)
4. Hafta: SENARYODA KURGU/TEMPO/RİTM -Yaratılan karakterin redaksiyonu ve tartışma -Kurgunun Temel Öğeleri -Dokuya, yapıya ve anlama göre kurgu. -Senaryoda tempo ve ritm UYGULAMA: Kurgusu ile öne çıkan yapımlar
(ÖDEV: Karakter öyküsü yazma)
5. Hafta: SENARYODA ÖYKÜ-ÖYKÜLEMENİN TEKNİK TASARIMI -Yeni öykü yoktur, yeni öyküleme vardır! -Öykülemenin yazımı -Tema seçimi -Öykülemede biçim -Öyküleme kişi analizleri -Öykülemenin Kişiler-Mekanlar Tablosu UYGULAMA: Yazılan karakter öykülerinin okunması. (ÖDEV: Projelerin en az bir sayfalık öyküye dönüştürülmesi)
6. Hafta: SENARYONUN TEMEL ÖĞELERİ: TRETMAN -Öykülemenin yaşantılaştırılması -Tretman karakterler listesi -Film-mekan ilişkisi -Atmosfer UYGULAMA: Tretman örneklerinin okutulması. (Ör:Thelma&Louise)
(ÖDEV: Projelerin en az iki sayfa tretman haline dönüştürülmesi)
7. Hafta: SAHNE SIRALAMASI -Tretmanın sahnelere bölünmesi ve sıralama -Sahne başlığının elemanları
UYGULAMA: İzlenen kısa filmin sahne sıralamasının yapılması
8. Hafta: SENARYO -Azad adlı kısa film projesinin senaryosunun okunması -Azad'ın izlenerek senaryo metni ile değerlendirilmesi -Diğer senaryo örneklerinin okunması.
UYGULAMA: İlerletilmiş projelerden birinin senaryoya dönüştürme çalışması.
9. Hafta: FİLM YÖNETİMİ -Çekim için ön hazırlık. -İş Takvimi -Çekim senaryosu örnekleri -Mekan Seçimi -Oyuncu seçimi
UYGULAMA: Bir projenin çekim senaryosunu yazma
10. Hafta: Uygulamalı Senaryo Çalişmasi - Hazir Projelerin Tartişilmasi -Set Arkasi Görüntülerin İzletilerek Çekim Tekniklerinin Gösterilmesi - Yazilan Bir Sahnenin Çekimi Ve Kurgusu

Yakup Tekintangaç
Yakup Tekintangaç

1980 Ağrı doğumlu. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edb. Fakültesi Kimya Bölümü'nden mezun olup Tıp Fakültesi Biyofizik Ana Bilim Dalında master yaptı. 2. Üniversite kapsamında İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünü bitirdi. SEN-DER'de senaryo eğitimi aldı. Mezopotamya Sinema Kollektifi'nde dört yıl sinema çalışmalarına katılıp, proje grubunda Hüseyin Kuzu ile çalıştı. Son çektiği kısa film olan "Azad" ile ulusal ve uluslararası festivallerde birçok ödül aldı.