Mart Takvimi

Pazartesi

Salı

Çarşamba

Perşembe

Cuma

Cumartesi

Pazar

Nisan Takvimi

Pazartesi

Salı

Çarşamba

Perşembe

Cuma

Cumartesi

Pazar

Edebi Metinlerden Görsel Anlatılara

6 hafta, 15 saat

11 Nisan Çarşamba

400 TL (+KDV)
Öğrenciler için: 320 TL (+KDV)

Online Kayıt

Edebi Metinlerden Görsel Anlatılara

11 NİSAN ÇARŞAMBA
Atölye Gün ve saatler : Çarşamba / 19.30 - 22.00
Atölye Bedeli : 400 TL + KDV
Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Kulübü üyelerine 350
 TL + KDV

ATÖLYE HAKKINDA:
Sözlü hikaye anlatımlarının, yani roman, kısa hikaye, şiir gibi edebi metinlerin yarattığı duygu ve düşünce karelerinin fotoğraf tekniği ile görsel ifadelere dönüştürülmesi bu atölye çalışmasının temel odak noktasıdır. 
Atölyeye, temel fotoğraf eğitimi almış olan tüm amatör fotoğrafçıların yanı sıra herhangi bir fotoğraf eğitimi almamış olanlar da katılabilir. Katılımcılar SLR, D-SLR veya fotoğraf çekimi yapabilen telefonları ile projelerini gerçekleştirebileceklerdir. 
Edebiyata ilgi duyan, okuduklarından esinlenmelerini, edebiyatın ve hikâye anlatımının hayallerinde yarattığı görüntüleri, duygularında bıraktığı izleri kendi iç dünyalarından süzerek çarpıcı bir fotoğraf anlatısına, serisine dönüştürmeye ilgi duyan tüm katılımcılara açıktır.
Teknik ve görsel uygulamaların katılımcının sadece hayal gücü ile sınırlı olduğu bu atölye, fotoğrafçılıkta  düşünce ve kurgu şekillerinin kişinin düşsel dünyasındaki çeşitliliğini gün yüzüne çıkarma yollarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bunu araştırırken ise bir edebi metin merkezinde kendi hikayelerimizi en maskesiz şekillerde anlattığımız kendi kişiselliğinde benzersiz olan fotoğraf serileri üretmeyi ve sergilemeyi hedefliyoruz.

 

ATÖLYE İÇERİĞİ:
1.Oturum
Edebi metin ve görsel sanatın disiplinlerarası etkileşimine dair kısa tarihi bilgi.
Görsel bir roman çalışması niteliğinde fotoğrafçı ve projeleri üzerine örneklendirme.
Kurgu ve doğrudan anlatım teknikleri
Basit kompakt makineler ya da akıllı telefonlar gibi kullanılabilecek temel alet ve teknik üzerine bilgilendirme.


2.Oturum
Katılımcıların seçeceği edebi metinlerin paylaşımı.
Bu metinleri seçmemize sebep olan ilham ve esinlenmeler ile çalışılacak seriler üzerine fotoğraf stili, tekniği ve yaklaşımlar üzerine fikir alışverişleri.
Dünyadan ve Türkiye'den fotoğrafçıların benzer düşünsel süreçlerine dair araştırmalar.


3.Oturum
Doğrudan (doğal süreci) fotoğraflama veya kurgulanmış fotoğraf tercihi.
Doğrudan fotoğraflama için yaklaşımlar ve hazırlıklar.
Kurgu fotoğraflar için planlama, en düşük bütçe ile planlanan sahnelerin hayata geçirilmesi. (Model kullanımı, mekan seçimi, ışıklandırma vs.)


4.Oturum
İlk deneme çalışmalarının sunumu ve fikir alışverişleri.
Kolaj tekniği ile manuel ve temel dijital manipulasyon tekniklerinin kullanımı ile, kurgunun geliştirilmesine olası katkılar sağlayabilecek müdahaleler.
Metnin duygusunun öznelleştirilmesine yönelik yaklaşımlar.
Çalışmaların son halinin modellenmesi.

5.Oturum
İlk denemeler üzerine fikir ve öneriler ile geliştirilen karelerin seri devamlılığı üzerine çalışmalar.
Seri nasıl yaratılır? Duygu ve teknik devamlılık nasıl sağlanır, son kurgu üzerinden bir bütün nasıl programlanır? Zamansal planlama ne şekilde yapılır? Bir seri kaç karede tamamlanır? Projenin içeriğinin, verilen şartlar altında en optimal ve etkili şekilde izleyiciye sunumu nasıl sağlanır

6.Oturum
Projelerin sunumunun kurgulanması ve hazırlığı.
Sunumda başlık ve fotoğraf altyazısı (caption), proje önsözü üzerine çalışmalar.
Atölyeden kazanımlar ve çıkarımlar üzerine sohbet.

Başak Uluköse
Başak Uluköse

1981 Antalya doğumlu. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra yaratıcı görsel sanatlar üzerine profesyonel ve kişisel çalışmalar yapmaya başladı. Fotoğrafçı asistanlığı ile başladığı fotoğrafçılık kariyerinde  reklam, moda, ürün, portre, sosyal sorumluluk gibi pek çok alanda yapmakta olduğu ticari çalışmaları dışında sanata olan düşkünlüğünü fotoğrafçılığına da yansıttığı kişisel sanat projelerini üretmeye devam etmektedir.

www.basakulukose.com

www.cargocollective.com/basakulukose

Sonraki Adımlar

  • Fotoğrafçılıkta İleri Adımlar başlığı altında topladığımız atölyelerden dilediklerinize katıldıktan sonra sizlerle Fotoğraf İşleme Atölyeleri’nde ve Uzun Süreli Programlar’da da buluşmak isteriz.
  • Fotoğraf İşleme Atölyeleri, sayısal fotoğraf üretenlerin veya analog üretimde bulunup fotoğraflarını daha sonra sayısal ortama aktarmak isteyen fotoğrafçıların, hatta grafik alanında çalışanların bilmeleri gereken photoshop yazılımını kullanmayı üç kurda (Başlangıç, İleri ve Ustalık düzeylerinde) öğrenmelerini hedefliyor.
  • Fotoğrafçılığınız geliştikçe belgesel fotoğraf alanına ilgi duyduğunuzu düşünmeye başlarsanız sizi, Türkiye’de başka bir benzeri olmayan ve 12 ay süreli Belgesel Fotoğraf Programı’na, hemen sonrasında Belgesel Fotoğrafta Ustalık Düzeyi Programı’na ve fotoğraf editörlüğü konusunda kendinizi geliştirmek isterseniz Türkiye’de sadece Galata Fotoğrafhanesi’nde yürütülen Editörlük Programı’na bekliyoruz.
  • Unutmayın: Galata Fotoğrafhanesi’nde en az bir atölyeye katıldığınızda Belgesel Fotoğraf Programı hariç diğer tüm atölyelerden % 20 indirimle yararlanabiliyorsunuz.